<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Charakteristika zájmového území > Geomorfologické a geologické poměry |
Správní obvod obce s rozšířenou působností Zlín se nachází v oblasti vnějších Západních Karpat a zasahuje do geomorfologických celků Vizovické vrchoviny ve východní a jižní části a Hostýnsko-Vsetínské hornatiny na severu. Geomorfologické okrsky podcelku Zlínské vrchoviny jsou především charakteru flyšových vrchovin. Dřevnice protéká napříč územím od východu k západu a rozděluje ho tak pomyslně na 2 části. Od Dřevnice směrem na sever se rozprostírá Mladcovská vrchovina, na kterou navazuje Lukovská vrchovina. Území na jih od Dřevnice přechází do Kudlovské kotliny a na jihozápadě do Napajedelské pahorkatiny. Téměř celé území je tvořeno magurským příkrovem, který je tvořen třemi dílčími příkrovy: bělokarpatským, bystřickým a račanským. Geologickým podkladem jsou alpinsky zvrásněné terciérní horniny, vrstvy břidlic a pískovců, souhrnně nazývané jako karpatský flyš. Tento geologický podklad je zvláště při saturaci vodou nestabilní a ve vertikálně členitém terénu proto často dochází k půdním sesuvům.
Geomorfologické okrsky jsou povětšinou pahorkatiny a vrchoviny se sníženinami typu kotlin a brázd v údolí vodních toků. Mezi těmito vyvýšeninami leží údolí Dřevnice a Fryštácká brázda, které jsou vyplněny neogenními sedimenty, a vytváří jen mírně zvlněný reliéf, zbrázděný koryty vodních toků. Půdy v těchto zemědělsky využívaných oblastech jsou především hlinité nebo hlinitopísčité, z půdních typů zde najdeme hnědozemě a v blízkosti Dřevnice i půdy nivní. Naproti tomu půdy ve vyšších, členitějších polohách jsou jílovité, s velkým podílem skeletu z matečné horniny, náchylné k sesuvům a nejsou vhodné pro zemědělské využití. Členitost terénu roste od soutoku Dřevnice a Moravy směrem k severovýchodu a jihovýchodu. Údolí Dřevnice tvoří jakousi bránu k vyšším polohám Hostýnsko-Vsetínské vrchoviny na severu a Vizovické vrchoviny na jihovýchodě, zároveň vytváří hlavní sídelní oblast Podřevnicko.
stránka b_char_geo.htm aktualizována: 24.10.2017, publikována: 21.12.2023